İki alaşım aynı aileden, aynı temel kimyadan ve aynı amaçlanan hizmetten oluşuyor ve yayınlanan veriler, seçimi genel bir tercihe değil iki soruya göre belirliyor. Birincisi ortamın oksitleyici mi yoksa indirgeyici mi olduğu, ikincisi ise parçanın kaynaklanıp kaynaklanmayacağıdır. Çiftle ilgili diğer her şey ya küçük bir fark ya da geniş çapta dolaşan bir yanlış anlamadır.
Her ikisi de tungsten ilaveli nikel-krom-molibden alaşımlarıdır. C-22, UNS N06022 ve W.Nr'dir. 2.4602. C-276, UNS N10276 ve W.Nr'dir. 2.4819. Bileşim farkı, iki element arasındaki bir alışveriştir ve teknik farkın tamamıdır: Bir alaşım daha fazla krom ve daha az molibden taşır, diğeri ise bunun tersidir.
Yayınlanan nominal rakamlar aşağıda yan yana yerleştirilmiştir ve ticaretin yönü noktadır. Krom oksitleyici koşullarda direnç sağlar, molibden indirgeyici koşullarda ve çukurlaşmaya karşı direnç sağlar. Daha yüksek kromlu alaşım oksitleyici hizmet için olandır, bu nedenle karşılaştırmanın bir yönü vardır.
| Öğe | C-22, nominal veya maksimum | C-276, nominal veya maksimum | Fark ne satın alır |
|---|---|---|---|
| Nikel | 56 bakiye | Denge | Hem matris hem de klorür stresli korozyon çatlamasına karşı direnç taşıyan eleman |
| Krom | 22 | 16 | Belirleyici fark. C-22'deki yüksek krom, oksitleyici ortamlara karşı daha iyi direnç sağlayan şeydir ve yuvarlama değil altı noktadır. |
| Molibden | 13 | 16 | Kromun tersi. C-276'daki daha yüksek molibden, asitleri güçlü bir şekilde azaltmada ona daha iyi performans sağlayan şeydir. |
| Tungsten | 3 | 4 | Nominal rakamlarda gerçek bir fark ve spesifikasyon aralıklarında küçük bir fark, örtüşüyor. Her iki alaşımı da seçmenin nedeni bu değil |
| Ütü | 3 | 5 | Her ikisinde de yapıyı tek fazlı tutacak kadar düşük tutulan kontrollü bir ekleme |
| Kobalt | Maksimum 2,5 | Maksimum 2,5 | Her iki sınıfta da bir kalıntı |
| Silikon | Maksimum 0,08 | Maksimum 0,08 | Bir artık ve kaliteleri kaynaklanabilir kılan iki sınırdan biri |
| Manganez | Maksimum 0,50 | 1,0 maksimum | Bir kalıntı |
| Karbon | 0,010 maksimum | Maksimum 0,01 | Etkili olarak aynı ve kaliteleri kaynaklanabilir kılan diğer sınır |
| Vanadyum | Maksimum 0,35 | Maksimum 0,35 | Her ikisinde de bir kalıntı |
Dolaşımdaki iki cümle bunu tersine çeviriyor ve her ikisi de seçimi tersine çevirdikleri için düzeltilmeye değer. C-22'ye daha yüksek molibden veren ve daha sonra C-276 için %15 ila 17'ye karşı C-22 için %12,5 ila 14,5'ten alıntı yapan bir açıklama, bir cümlede kendisiyle çelişmektedir, çünkü 12,5 ila 14,5 daha düşük rakamdır. Spesifikasyon aralıkları çakıştığında ve kaliteleri ayıran şey krom ve molibden olduğunda, tungsten farkı genellikle belirleyiciymiş gibi sunulur.
Bu çift için yayınlanan en yararlı ölçüm, her iki alaşım üzerinde tek bir çözümde yapılan kritik çukurlaşma ve kritik çatlak sıcaklığı testidir, dolayısıyla karşılaştırma benzerdir. Çözelti oksitleyici olanıdır: pH 2'de %0,1 ferrik sülfat ve hidroklorik asit ile %4 sodyum klorür, yaklaşık 24.300 ppm klorür verir. Çukurlaşma 24 saat sonra ve çatlak korozyonu 100 saat sonra sıcaklık 5 derecelik adımlarla artırılarak değerlendirildi.
| Alaşım | Kritik çukurlaşma sıcaklığı | Kritik aralık sıcaklığı |
|---|---|---|
| Hastelloy C-22 | 302 °F'nin üzerindeki testin tavanı olan 150 °C'nin üstü | 102 °C, yani 212 °F ve çözeltinin kaynama noktası |
| Hastelloy C-276 | 150 °C veya 302 °F | 80 °C veya 176 °F |
| Hastelloy C-4 | 140 °C veya 284 °F | 50 °C veya 122 °F |
| Haynes 625 | 90 °C veya 194 °F | 50 °C veya 122 °F |
| Hastelloy G-30 | 70 °C veya 158 °F | 40 °C veya 104 °F |
| AL-6XN paslanmaz | 70 °C veya 158 °F | 45 °C veya 113 °F |
| 254SMO paslanmaz | 60 °C veya 140 °F | 40 °C veya 104 °F |
| 904L paslanmaz | 45 °C veya 113 °F | 20 °C veya 68 °F |
| Tip 316 paslanmaz | 20 °C veya 68 °F | 5 °C ve altı veya 23 °F ve altı |
Karar verici şekil olarak yarık sütununu okuyun, çünkü bu daha dar marjlı olandır ve conta yüzeyleri ve ölü bacakları olan gerçek bir kabı yöneten sütundur. C-22, 102 °C'yi tolere ederken C-276, 80 °C'de durur, bu da 22 derecelik bir boşluktur. C-276 için 150 °C'ye karşılık C-22, testin tavanına 150 °C'nin üzerinde ulaştığından, çukurlaşma rakamları daha yakındır ve dürüst okuma, her ikisinin de ölçeğin en üstünde olduğu ve ikisinin de çok ileride olmadığıdır.
Paslanmaz kaliteleri skalayı gösterdiği için tabloda taşınmıştır. Klorür hizmeti için genellikle dikkate alınan üç kalite olan AL-6XN, 254SMO ve 904L'nin tümü aralıkta 40 ila 45 °C arasındadır; bu, çoğu proses akışının sıcaklığının ve çoğu soğutma suyu geri dönüşünün sıcaklığının altındadır.
Doymuş ıslak klor, bu ikisini en net şekilde ayıran ortamdır ve karşılaştırma, genel bir tablonun bir satırı olarak değil, özel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Ortam, hidroklorik asit ve klor gazının 30 günlük süre boyunca köpürttüğü pH 1.5'e ayarlanmış 3.000 ppm'lik klorür çözeltisiydi; çıkış gazı, buhar fazında hafif bir klor karşı basıncını tutmak için suya yönlendirildi. Sonunda pH 0,9'du.
| Test koşulu | Hastelloy C-276 | Hastelloy C-22 |
|---|---|---|
| Sıvı ve buhar arayüzündeki kuponlar, 65 °C'de sıvı | Kuponun buhar fazı ucunda şiddetli kaynak metali saldırısı | 40 kat büyütmede muayenede saldırı yok |
| 80 °C'de tamamen suya batırılmış kuponlar | Isıdan etkilenen bölgede şiddetli kaynak metali korozyonu ve taneler arası saldırı | Yılda 1,5 mil'lik tekdüze korozyon oranıyla saldırı yok |
| 65 °C'de buhar fazındaki kuponlar | Hafif kaynak metalinde çukurlaşma. Küçük ısıdan etkilenen bölge saldırısı ve hafif baz metal aşınması | Yılda 2,5 milyonla lokalize saldırı yok |
| 95 °C'de sıvı faz | Test edilmedi, daha düşük sıcaklıklarda zaten başarısız oldu | Yılda 0,9 mil ile lokalize saldırı yok |
| 90 °C'de buhar fazı | Test edilmedi | Yılda 5 milyonla lokalize saldırı yok |
Yayınlanan sonuç, C-22'nin ıslak klora karşı C-276'ya göre önemli ölçüde daha dirençli olduğu yönündedir. Sonucun içindeki ayrıntı sonuçtan daha faydalıdır ve C-276'nın başarısız olduğu nokta burasıdır. Test edildiği her sıcaklıkta C-276'ya yönelik saldırı,kaynak metali ve ısıdan etkilenen bölgeve ana plakada değil. Kaynaklı bir imalatın ana metali zayıf nokta değildi. Kaynak öyleydi.
C-22'nin, C-276'nın bir varyasyonu olarak değil de ayrı bir kalite olarak mevcut olmasının nedeni, bir kaynağın ısıdan etkilenen bölgesindeki termal stabilitedir ve fark, bir iddia olarak değil, kaynaklı kupon testi olarak yayınlanır.
| Test | Hastelloy C-276 | Hastelloy C-22 |
|---|---|---|
| Oksitleyici sülfürik asit proses çözeltisinde kaynaklı kuponlar: %3,9 ferrik sülfat ve diğer kimyasallarla birlikte %11 sülfürik asit, 302 °F veya 150 °C'de, oksijenle aşırı basınçlandırılmış | Ana metalin, kaynak metalinin ve ısıdan etkilenen bölgenin alışılmadık derecede şiddetli saldırısı.Isıdan etkilenen bölgedeki kupon kalınlığının yalnızca üçte biri testten sağ çıktı | Numune üzerinde minimum korozyon etkisi |
| Sonucu nitelendiren aynı kaynak | C-276, diğer ortamlarda nadiren bu derecede saldırıya uğrar, bu nedenle bu ortam, kaliteye yönelik genel bir eleştiri değil, ayrımcı ortamdır. | C-22, kaynak ısısından etkilenen bölgede tanecik sınırı çökeltilerinin oluşumuna direnmek üzere geliştirilmiştir; bu da onu kaynaklı durumda çoğu kimyasal proses uygulaması için uygun kılar. |
Krom farkının teknik nedeni bu tablodur. C-22'deki daha yüksek krom, ısıdan etkilenen bölgenin onu savunmasız bırakan intermetalik fazlar oluşturmasını engelleyen şeydir ve kalitenin yayınlanmış açıklaması, kaynak ısısından etkilenen bölgede tanecik sınırı çökeltilerinin oluşumuna direnç gösterdiğini ve bu nedenle kaynaklı durumdaki çoğu kimyasal işlem uygulaması için uygun olduğunu belirtir.
Bir terminoloji düzeltmesi buraya aittir, çünkü bu karşılaştırmanın yayınlanmış versiyonunda yanlış kelime kullanılmıştır. Mekanizma, dolaşımda östenitik paslanmaz çelikte krom karbür çökelmesi terimi olan hassaslaşma olarak tanımlanmaktadır. Bu alaşımın yayınlanmış açıklaması, mekanizmayı, ısıdan etkilenen bölgede tanecik sınırı çökeltilerinin oluşması şeklinde belirtir; bu, nikel-krom-molibden alaşımı için krom karbür değil, intermetalik fazlar anlamına gelir. Pratik sonuç aynıdır ve mekanizma farklıdır ve duyarlılık testi isteyen bir spesifikasyon, yanlış testi istemektedir.
İki not genel olarak birbirlerine karşı sıralanmaz. Her iki alaşım üzerinde aynı sıcaklıkta ve aynı ortamda çalıştırılan yayınlanmış sulu korozyon verileri bir sıralama değil bir model göstermektedir ve C-276'nın daha iyi bir seçim olduğu ortamlar vardır.
| Orta ve durum | C-22, yılda mil | C-276, yılda mil | Hangisi daha iyi |
|---|---|---|---|
| Nitrik asit, %10, kaynar | 1'in altında | 7 | C-22 |
| Nitrik asit, %65, kaynar | 134 | 888 | C-22, altı kattan fazla |
| Nitrik asit, %5, %6 hidroflorik asit ile 140 °F'de | 67 | 207 | C-22 |
| Nitrik asit, %8,8, 126 °F'de %15,8 hidroklorik asit ile | 4 | 33 | C-22 |
| Ferrik klorür, %10, kaynar | 1 | 2 | C-22 |
| Fosfor pentoksit, %44, 240 °F'de | 21 | 100 | C-22 |
| Sülfürik asit %50 ve litre başına 42 g ferrik sülfat, kaynatılıyor | 40 | 250 | C-22 |
| Sülfürik asit %23, hidroklorik asit ve ferrik ve bakır klorür ile birlikte, kaynatılıyor | 8 | 55 | C-22 |
| Sülfürik asit %11,5, hidroklorik asit ve ferrik ve bakır klorür ile birlikte, kaynatılıyor | 3 | 42 | C-22 |
| Hidroklorik asit, %1, kaynar | 3 | 13 | C-22 |
| Hidroklorik asit, %1,5, kaynar | 14 | 32 | C-22 |
| Hidroklorik asit, %2, kaynar | 61 | 51 | C-276, dar anlamda |
| Hidroklorik asit, %2,5, kaynar | 141 | 85 | C-276 |
| Hidroklorik asit, %10, kaynar | 400 | 288 | C-276 |
| 158 °F'de %2 hidroflorik asit ile %5 hidroklorik asit | 59 | 26 | C-276 |
| Sülfürik asit %10 ile %1 hidroklorik asit, kaynatılıyor | 225 | 116 | C-276 |
| %5 sülfürik asit ile %0,5 hidroklorik asit, kaynatılıyor | 61 | 49 | C-276 |
Bu tablodaki model, taşınacak modeldir.Oksitleyicinin bulunduğu her yerde C-22 kazanırnitrik asitte, ferrik klorürde ve ferrik veya kuprik iyonları içeren her karışık asitte kazanmasının nedeni budur. C-276, daha yüksek molibdenin belirleyici unsur olduğu ve ortamın metale oksitleyici bir mekanizma yoluyla değil doğrudan saldırdığı yüksek konsantrasyonlarda birçok basit hidroklorik ve sülfürik asit görevinde kazanır.
Bunu iki pratik sonuç takip ediyor. Görev karışımına sahip bir tesis, genel bir karşılaştırmada daha güçlü görünen kaliteyi seçmek yerine belirli ortamı test etmelidir, çünkü iki durum masanın diğer tarafında yer değiştirir. Ve bir oksitleyici içeren bir görev veya kimyanın bir yükselme sırasında oksitleyiciye dönüşebileceği bir görev, C-22'nin yayınlanmış tanımında öne çıkan durumdur, çünkü proses akışında hem indirgeyici hem de oksitleyici koşulların karşılaşıldığı durumlarda direnç sunar.
| Özellik veya nokta | Hastelloy C-22 | Hastelloy C-276 |
|---|---|---|
| Erime aralığı | 1.357 ila 1.399 °C, yani 2.475 ila 2.550 °F | 1.323 ila 1.371 °C veya 2.415 ila 2.500 °F |
| Yoğunluk | 24 °C'de 8,69 g/cm³ | 24 °C'de 8,89 g/cm³ |
| Ortalama genişleme katsayısı | 12,4 × 10−624 ila 93 °C arasında °C başına, 24 ila 982 °C'de 16,2'ye yükselir | 11,2 × 10−6°C başına 24 ila 100 °C |
| 24 °C'de elektriksel direnç | 1,14 mikro-ohm metre | 1,23 mikro-ohm metre |
| Kaynaklı durum | Isıdan etkilenen bölgede tanecik sınırı çökelmesine direnç gösterdiği için kaynaklı durumda çoğu kimyasal proses uygulaması için uygundur | Isıdan etkilenen bölge, oksitleme hizmetinde hassas bölgedir ve yayınlanan kaynaklı kupon sonucu bunun kanıtıdır |
| Dolgu metali olarak kullanın | Korozyon direncini artırmak için tulum dolgu teli ve kaynak kaplama sarf malzemesi olarak kullanılır | Bu amaçla kullanılmaz |
| Kompozisyon kontrolü | UNS N06022 aralığına girer ancak geliştirilmiş performans için daha sınırlı bir bileşimle üretilir; geliştirici bunun patentli olacak kadar önemli olduğunu belirtir | Yayınlanan UNS N10276 serisine göre üretilmiştir |
| Özellikler | ASTM B-574, B-575, B-619, B-622 ve B-626, ASME SB eşdeğerleri, DIN 17744 sayı 2.4602 ve TUV Werkstoffblatt 479 ve ASME Bölüm VIII Bölüm 1 ile birlikte | Her ürün formunu kapsayan ASTM ve ASME spesifikasyonları |
Erime aralığı satırı, diğer yönde dolaşan bir iddiayı çözer. C-22, 1.323 ila 1.371 °C'ye karşı 1.357 ila 1.399 °C arasında daha yüksek erime aralığına sahiptir; dolayısıyla C-276'ya daha yüksek rakam veren bir karşılaştırma, erime aralığı dışında bir yerden bir sayı okuyordur. Ve 1.250 °C'ye yakın herhangi bir yerde belirtilen maksimum çalışma sıcaklığı kesinlikle bir çalışma sıcaklığı değildir: her iki sınıfın da oksitleyici atmosferlerdeki faydalı servis limiti katılaşmalarının çok altındadır ve servisin sıcak olduğu ve C-22'deki yüksek kromun oksitlendiği durumlarda dezavantaj değil avantajdır.
Kısıtlı kompozisyon noktası diğerlerinden ayrılmaya değer çünkü sertifikaya gelenleri etkiler. Geliştirici, kalitenin UNS numarası aralığına düştüğünü ancak daha iyi performans için daha sınırlı bir bileşime göre üretildiğini belirtiyor. Bu nedenle UNS aralığını karşılayan bir değirmen sertifikası, kalitenin geliştirildiği daha sıkı bileşimi mutlaka karşılamaz ve yalnızca UNS numarasını belirten bir sipariş bunu kapsamaz.
Bu, ortamın oksitleyici olup olmadığına bağlıdır ve tek yararlı cevap budur. Aynı oksitleyici klorür çözeltisinde, C-22, C-276 için 80 °C'ye karşılık 102 °C'lik bir kritik çatlak sıcaklığına sahiptir ve ıslak klorda C-22, 95 °C'de hiçbir saldırı göstermezken, C-276, 65 °C'de kaynak metalinde ve ısıdan etkilenen bölgede başarısız oldu. %65 kaynama sıcaklığındaki nitrik asitte, C-276 için 888'e karşılık C-22 yılda 134 mil hızla çalışır. Buna karşılık, C-276, yüksek molibdenin önemli olduğu yüksek konsantrasyonlarda çeşitli düz hidroklorik ve sülfürik asit görevlerinde daha iyi bir seçimdir.
Çünkü krom ve molibden farklı şeylere direnç gösterir. Molibden indirgeyici asitlere ve çukurlaşmaya karşı direnç taşırken, krom oksitleyici ortamlara karşı direnç taşır. C-22'de yaklaşık %22 krom ve %13 molibden bulunurken, C-276'da yaklaşık %16 ve %16 bulunur. C-22'nin yayınlanmış açıklaması, ıslak klor ve nitrik asit içeren karışımlar veya iş başında olan krom olan klorür iyonları ile oksitleyici asitler içeren karışımlar dahil olmak üzere oksitleyici sulu ortamlara karşı direncini vurgulamaktadır.
Yayınlanan birebir rakamlara göre evet. Çatlak figürü ikisinden daha net olanıdır. Oksitleyici klorür çözeltisinde her ikisi de test edildi; C-22, C-276 için tam olarak 150 °C'ye karşı 150 °C'nin üzerinde çukurlaşma testinin tavanına ulaşırken, kritik aralık sıcaklığı 80 °C'ye karşı 102 °C idi. Geliştirici ayrıca kaliteyi çukurlaşma direncinde üstün olduğu başlığı altında da yayınlıyor. Her iki rakamın da o test çözümü için olduğunu ve diğer test çözümlerinin farklı mutlak değerler verdiğini unutmayın.
C-22 ve bu, marjinal bir tercih değil, iki derecenin farklı olmasının yayınlanmış nedenidir. 150 °C'de oksitleyici bir sülfürik asit çözeltisinde yapılan kaynaklı kupon testinde, C-276, ana metalin, kaynak metalinin ve ısıdan etkilenen bölgenin şiddetli saldırısına maruz kaldı ve ısıdan etkilenen bölgedeki kupon kalınlığının yalnızca üçte biri hayatta kaldı. C-22 minimum saldırı gösterdi. C-22 aynı zamanda kaynak ısısından etkilenen bölgede tane sınırı çökeltilerinin oluşumuna da direnç gösterir, bu da onu kaynaklı durumda çoğu kimyasal proses uygulaması için uygun kılan şeydir. Her iki kalite de aynı nedenden dolayı genellikle C-22 dolgu maddesiyle kaynak yapılır.
Hayır. İki erime aralığı C-276 için 1,323 ila 1,371 °C ve C-22 için 1,357 ila 1,399 °C'dir, dolayısıyla C-22 daha yüksek olana sahiptir. C-276 için yaklaşık 1.350 °C ve C-22 için yaklaşık 1.250 °C'den alıntı yapan ve bunları maksimum çalışma sıcaklıkları olarak adlandıran bir karşılaştırma, erime aralıklarını karşılaştırmak ve bunları yanlış etiketlemek anlamına gelir ve bundan çıkarılan sonuç takip etmez. Servisin sıcak ve oksitleyici olduğu durumlarda C-22'deki yüksek krom bir avantajdır.
Aile adı temelinde değil, çünkü bunlar farklı krom ve molibden içeren farklı alaşımlardır ve yukarıdaki orta tablodaki yerlerini değiştirirler. Kaynak koşulu ana plakadan ayrı olarak dikkate alınarak, belirli ortam ve sıcaklığa göre bir değişiklik yapılmalıdır. Yayınlanan kaynaklı kupon sonucu, yalnızca ana metal verilerine göre yapılan bir değişikliğin geniş bir farkla yanlış olabileceğini gösteriyor çünkü bu testteki başarısızlık plakada değil, ısıdan etkilenen bölgedeydi.
C-22 ve C-276'nın her ikisi de tungstenli nikel-krom-molibden alaşımlarıdır ve aralarındaki fark, krom ve molibden arasındaki ticarettir. C-22, yaklaşık %22 krom ve %13 molibden içeren UNS N06022'dir ve ortamın oksitleyici olduğu her yerde kazanır: 80 °C'ye karşı 102 °C'lik kritik aralık sıcaklığı, C-276'nın 65 °C'de başarısız olduğu 95 °C'ye kadar ıslak klorda saldırı yok ve %65 kaynar nitrik asitte 888'e karşı yılda 134 mil. C-276, yaklaşık %16 krom ve %16 molibden içeren UNS N10276'dır ve daha yüksek konsantrasyonlarda birçok basit hidroklorik ve sülfürik asit görevinde kazanır. İki kalitenin ayrı ayrı var olmasının nedeni kaynaktır: 150 °C'deki oksitleyici bir sülfürik asit çözeltisinde, C-276 ısıdan etkilenen bölge kalınlığının üçte ikisini kaybederken, C-22 neredeyse hiç saldırıya uğramaz ve C-22 bu bölgede tane sınırı çökelmesine direnç gösterir, bu nedenle her ikisi için de dolgu metali olarak kullanılır.
Her ikisi de Changzhou, Jiangsu'dan levha, levha, şerit, çubuk, tel, boru, tüp, örtülü elektrotlar ve kaynak kaplama formunda, ISO 9001 sertifikasına sahip ve SGS tarafından denetlenen bir tesisten tedarik ediliyor. Ortamı konsantrasyonu ve sıcaklığı, parçanın kaynak durumu ve bir oksitleyicinin bir yığılma sırasında bulunup bulunamayacağı ile birlikte gönderin; iki kalite arasındaki seçim bu üç olguya göre yapılır.